Dużo się obecnie wspomina w kontekście demografii o zmniejszaniu się liczby mieszkańców największych miast Polski, przy czym regionem który odczuwa tego skutki w dość mocny sposób jest województwo śląskie. Rzeczywistość jest wszak trochę odmienna, bowiem naturalnie emigracja zarobkowa zagranicę jest wydatnym dylematem społecznym, jest bezsporna oraz każdy we własnym środowisku zna choćby jedną osobę, która opuściła kraj, tymczasem warto nadmienić, że leżące w otoczeniu miast konurbacji górnośląskiej mniejsze gminy i wioski odnotowują stały i ciągły przyrost liczebności mieszkańców. Ma to miejsce bowiem lepiej sytuowani mieszkańcy miast przeprowadzają się na ich obrzeża, uciekając z blokowisk do budynków jednorodzinnych.

Budowa domu jednorodzinnego nie jest działaniem łatwym. Odsuńmy na bok oczywiste implikacje wychodzące z potrzeby zapewnienia finansowania takiej inwestycji. Obecne technologie budowlane stoją na dużym szczeblu złożoności zdecydowanie odstającym od staromodnego sposobu „gospodarskiego”. Ponadto normy legislacyjne określają i warunkują niemało kwestii dotyczących budowy. Na przykład inwestor budowlany ma obowiązek wskazania kierownika prac budowlanych. Ciężko żeby było inaczej gdyż nie sposób spędzać całymi dniami na budowie. Kierownik budowy na Śląsku to człowiek, za którym stoją kwalifikacja i profesjonalizm w przekroju architektury, technologii oraz aktów prawa budowlanego. A zatem umiejętności jakich przeciętnemu inwestorowi najzwyczajniej brakuje. Z niniejszego względu wynajęcie przez inwestora kierownika budowy jest korzystne dla niego. Zabezpieczy go to przed licznymi nieprzewidzianymi niespodziankami, które w naturalny sposób mogą się przytrafić w trakcie wznoszenia budynku, a jakie kierownik budowy może przewidzieć i na nie zareagować.

Mimo wielu komplikacji jakie są udziałem inwestorów budowlanych nie zraża to wielu osób od realizacji pomysłu przemieszczenia się na przedmieścia połączonego z potrzebą dojeżdżania do pracy. Wybór parceli po prawidłowej stronie miasta może jednak spowodować, iż dojazd do pracy będzie szybszy niż z dotychczasowego miejsca zamieszkania. Gdyby ktoś dzisiaj zapytał mnie o poradę względem budowy albo kupna domu daleko od centrum poradziłbym mu też sprawdzenie listy planowanych inwestycji drogowych. To od nich bowiem w dużym względzie będzie zależało to czy ktoś będzie miał szybciej do pracy nawet z lokalizacji daleko od centrum.