Podczas budowy domu stajemy przed wieloma pytaniami, dotyczącymi rozwiązań funkcjonalności domu. Jednym z głównych problemów jest kwestia ogrzewania domu. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów ogrzewania, różniących się zarówno kosztami instalacji, jak i funkcjonalnością.

Paliwa stałe

Standardowym źródłem ogrzewania, stosowanym nadal w większości polskich domów, są paliwa stałe. Odchodzi się już od używania tzw. „śmieciuchów”, czyli pieców na wszystko – zabronione przez prawo, ze względów ekologicznych. Zastąpiły je bardzo popularne piece na ekogroszek lub pellet. Ich obsługa jednak, mimo iż sporo mniejsza niż w przypadku dawniej obsługiwanych pieców, nadal jest czasochłonna, ponieważ oprócz załadunku pieca należy pamiętać o jego czyszczeniu. Główną zaletą paliw stałych jest cena instalacji, piece te będą najtańsze w zakupie.

Gaz

Rozwiązaniem bezobsługowym jest natomiast gaz. Choć cena pieca jest nieco wyższa niż kotła na paliwo stałe, a dodatkowo należy ponieść koszty przyłącza do budynku, po zainstalowaniu pieca cieszymy się jego bezobsługowością, a jedyną wizytą w kotłowni zazwyczaj są wizyty kontrolne serwisu. Należy jednak pamiętać, że nie wszystkie rejony mają dostęp do sieci gazowych.

W trosce o środowisko

Dbałość o środowisko i walka o ekologię wypromowała naturalne metody pozyskiwania energii. Tutaj wiodącą rolę pełnią pompy ciepła, pozyskujące energię z innych obszarów (powietrze, ziemia), oraz panele fotowoltaiczne – wytwarzające energię ze słońca. Minusem tych rozwiązań jest przede wszystkim cena sprzętu i montażu, dochodząca często do kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Widać więc, że możliwości ogrzania naszego domu jest wiele i to od naszych oczekiwań oraz zasobności portfela zależeć będzie, które rozwiązanie będzie najbardziej odpowiednie dla nas.