Śmiało można stwierdzić iż wykreowanie pewnego rodzaju pomieszczeń w lokalu może być trudniejsze niż się niektórym wydaje. Do takiego typu wnętrz można na pewno zakwalifikować łazienkę. Jest to kłopotliwe z paru motywów. Pomieszczenia łazienek są przeważnie dosyć małe i ciasne, a już w szczególności w lokalach mieszczących się w wieżowcach. A wszak chciałoby się ulokować w nich masę potrzebnych nam rzeczy, jak duża wanna oraz pralka. Z kolei inni ludzie mogą mieć problemy całkiem odwrotne – jak zagospodarować metraż wielkiej łazienki w dużym domu, biorąc pod uwagę to, że zdecydowana większość urządzeń łazienkowych trzeba podpiąć do rurek z wodą. Te, jak wiemy, znajdują się przecież w ścianach.

projekt łazienki Zdjęcie ze strony firmy Black Kajman Design

Zmierzyć przychodzi się również z problemem takiej natury, iż nie da się potraktować łazienki identycznie jak każdego odmiennego wnętrza w budynku, bowiem w łazience musimy zapewnić dobrą wentylację dla pary wodnej – inaczej będzie tam non stop wilgoć. Zwykle, aby zapobiec zawilgotnieniu murów, musimy zastosować glazurę do pokrycia posadzki oraz ścian w łazience, jednak nie załatwia to wszystkich problemów jakie mamy z powodu wilgoci. Jest to na pewno znaczne ułatwienie w kwestii sprzątania łazienki, ale para wodna musi mimo wszystko w pewien sposób wydobyć się z łazienki. Przeto aranżując łazienkę musimy przemyśleć również kwestię jej wentylacji.

Bez zaprzeczania lżej będzie to zrobić jeśli łazienka jest pomieszczeniem z dostępem do okien, chociaż wcale nie musi to być normą (co ma miejsce w wielu lokalach w wieżowcach), a zatem mimo użycia glazury dylemat z zawilgoconą łazienką nie znika jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki. Łazienkę trzeba wyekwipować w przewód wentylacyjny, a jego efektywność można jeszcze powiększyć przez montaż w kratce wentylacyjnej wentylatora usuwającego parę wodną z łazienki – to można nawet zautomatyzować, żeby nie musiał działać non stop.

Szereg problemów, które mamy projektując łazienkę może być rozwikłanych dzięki współpracy z hydraulikiem lub innym zawodowcem od instalacji łazienkowej. Najmilszą cząstką prac nad zaprojektowaniem łazienki jest za to z pewnością dobór kafelków, akcesoriów higienicznych (wanna, kabina prysznicowa, ubikacja – opłaca się zastanowić się przy okazji czy na pewno potrzebujemy taką ze zbiornikiem podtynkowym, bowiem w wypadku awarii niebywale skomplikowanie się do niego dostać), mebli łazienkowych (które powinny być wytrzymałe na działanie wilgoci) oraz armatury (krany, baterie prysznicowe itp.).

Przypuszczalnie staniemy mimo wszystko w obliczu problemu natury pieniężnej, bo najczęściej w taki sposób bywa, że najładniejsze rzeczy są niemożliwie drogie. Nakłady pieniężne na zaaranżowanie łazienki zaliczane są do największych w porównaniu z pozostałymi pomieszczeniami w domu. Toteż z tego powodu łazienkę urządza się raz na długi czas i z tego względu tak ważne jest, aby materię tę dogłębnie rozważyć.