Przywykliśmy aktualnie do obrazu klimatyzacji w przedsiębiorstwach, restauracjach bądź supermarketach. Stosunkowo do niedawna widok urządzenia klimatyzacyjnego w domu indywidualnym był ogólnie osobliwy, niemniej również tutaj z powodu spadku cen klimatyzatorów koniunktura w aktualnych latach zaczyna się zmieniać. Dzisiejsze klimatyzatory to akcesoria, jakie nie wyłącznie mogą zredukować ciepłotę podczas gorących dni, ale jeszcze ogrzać lokum w trakcie chłodów.

Klimatyzatory prywatne da się jednoznacznie podzielić na urządzenia jednoblokowe jak również klimatyzatory typu split. Klimatyzatory jednoblokowe to jednostki, których kompletna konstrukcja zawarta jest w indywidualnej obudowie. Rozdzielamy je na okienne jak również mobilne. Klimatyzatory okienne ustawia się głównie pod oknem, w ten sposób że połowa akcesorium wystaje na zewnątrz, zaś część mieści się w środku pomieszczenia. Klimatyzatory przenośnie nie potrzebują z kolei jakiejkolwiek ingerencji w formę obiektu. Tak się składa, że są mniej ekonomiczne gdyż przewód oddający ciepłe powietrze należy wystawić na zewnątrz przez okno lub drzwi balkonowe co wymusza funkcjonowanie urządzenia przy otwartych oknach. Ich ułomności fragmentarycznie rekompensuje niewielka cena.

Znacząco lepsze są klimatyzatory pokroju spli. To klimatyzatory komponujące się z dwóch części. Wewnętrzna ochładza miejsce, a zewnętrzna odbiera gorące powietrze i wyprowadza je na zewnątrz. Takie klimatyzatory dostępne są w paru grupach różniących się sposobem montażu. Rozróżniamy klimatyzatory naścienne, w jakich część wewnętrzną wiesza się na ścianie w odległości prawie 30 cm od sufitu; kasetonowe, gdzie część wewnętrzna lokowana jest w suficie podwieszanym; przypodłogowe, część wewnętrzna ulokowana jest 20 cm nad posadzką jak również kanałowe, wyposażone w układ kanałów rozprowadzających zimne powietrze po mieszkaniu. Kluczową cechą klimatyzatorów jest ich moc, przeciętnie od 2,5 do 4 kW. Dobierając klimatyzator właściwie spytać się montera ponieważ konieczna moc klimatyzatora zależna jest od wielu składników jak wielkość mieszkania, lub nawet jego orientacja (odmienna moc jest pożądana dla mieszkania zorientowanego na północ, a odmienna na południe).

klimatyzator

Rozróżniamy także klimatyzatory rodzaju multi split, pozwalające ochładzać kilka pomieszczeń naraz. Opierają się one na pojedynczej części zewnętrznej oraz kilku środkowych umieszczonych w przeróżnych wnętrzach. Co więcej, automatyka tych urządzeń umożliwia zaplanować odmienną ciepłotę dla każdego z wnętrz.

Wydatki na montaż zależne są od właściwości budynku oraz wariantu klimatyzatora. Z powodu metody instalacji droższe jest przymocowanie klimatyzatora kanałowego aniżeli naściennego. Do tego dołącza się wydatek na układ chłodniczy. Właściwie jest zakupić klimatyzator u instalatora albowiem posiada on zazwyczaj rabat w hurtowni klimatyzacji, a oprócz tego VAT przy usłudze z montażem jest niższy.

czynniki chłodniczeWydatki na eksploatację urządzenia klimatyzacyjnego uzależnione są przede wszystkim od poboru prądu. Dlatego na dłuższą metę dobrze jest dobrać klimatyzator klasy energetycznej A+++ aniżeli mniej kosztowny, a gorszej klasy albowiem różnica w cenie zwróci się w niższych opłatach za prąd elektryczny. Do kosztów należy ponadto zaliczyć serwisy i pielęgnację. W klimatyzatorach trzeba regularnie wymieniać czynniki chłodnicze a systematyczne czyszczenie zapewni długą oraz wydajną pracę urządzenia.

Klimatyzatory pozwalają na zmniejszenie ciepłoty w środku pomieszczenia o 4 ° do 6° - większe różnice ciepła są szkodliwe dla zdrowia. Czynnik który należy także brać pod uwagę w trakcie doboru klimatyzatora to generowany hałas. Współczesne urządzenia działają już wystarczająco cicho, w przedziale 21-45 dB.