Według pewnej z opatrzonych tez Siemianowice Śląskie to sypialnia Katowic. Doprawdy nie sposób się nie zgodzić z podobną tezą spotykając każdego dnia wyraźną liczebność aut na siemianowickich blachach na katowickich alejkach. Osoby te kwaterują na co dzień w Siemianowicach oraz podróżują do pracy w Katowicach. Nie wszyscy z nich urodzili się i wychowali w Siemianowicach Śląskich, multum z takich ludzi wyprowadziło się tam właśnie z Katowic. Jakie cele nimi mogły kierować?

Niewątpliwie przewodnim argumentem była względnie spora cena nabycia domu w stolicy województwa – z reguły oczywiście komfort mieszkania w stolicy województwa jest okupiony wyższymi nakładami zakupienia nieruchomości. Wszelako mieszkańcy województwa śląskiego posiadają taką przewagę nad rezydentami odmiennych województw (przypuszczalnie za wyjątkiem pomorskiego), że znacząca grupa bynajmniej nie takich małych miast ulokowana jest ledwie o parę kilometrów od Katowic, a w przypadku aglomeracji górnośląsko-dąbrowskiej miasta te niemalże łączą się ze sobą zatem czasami niełatwo jest rozpoznać, w której miejscowości teraz przebywamy jadąc trasami województwa śląskiego.

Mieszkając w rejonie GOP posiadamy tenże luksus, iż możemy w łatwy sposób kupić mieszkanie albo dom w dowolnej części konurbacji nie zarzucając przy okazji prostego dojazdu do pracy w Katowicach. Rynek mieszkaniowy GOP jest olbrzymi, to najogromniejszy w taki sposób zamaszyście zurbanizowany teren w rozpiętości całego państwa. Rozsiew cen lokali mieszkalnych w oprawach niniejszego rewiru przejawia wyraźne dysproporcje w zależności od miasta, dzielnicy, wieku budowli oraz jej kondycji technicznej a także innych właściwości składających się na wartość posiadłości.

Siemianowice Śląskie można zaliczyć do wdzięczniejszych lokalizacji w jakich może ulokować się człowiek przenoszący się z Katowic względnie funkcjonujący w Katowicach oraz pragnący kupić posiadłość w sąsiedztwie. Mając wątpliwości co do ceny posiadłości, jaką zamierza się kupić rozsądnie jest zaczerpnąć z usług rzeczoznawcy majątkowego z Siemianowic, a uzyskany operat szacunkowy (ważny przez jeden miesiąc) może być przydatny przy ubieganiu się o pożyczkę hipoteczną w banku.