Remontując jakiś starszy budynek bądź też wykańczając całkiem nowy może zaistnieć potrzeba zmodernizowania bądź założenia od nowa spełniającej aktualne normy instalacji elektrycznej. Podobnie jak w każdym innym przypadku także zlecając taką usługę warto jest z góry poznać ostateczną stawkę, którą przyjdzie nam zapłacić za jej zrealizowanie. Robiąc na ślepo możemy się bowiem poniewczasie zorientować, że brakuje nam wystarczającej ilości gotówki na zapłacenie rachunku wystawionego przez elektryka. Ażeby uniknąć tak wstydliwej sytuacji powinno się poprosić go o przeprowadzenie wszystkich pomiarów i pokazanie nam dokładnego kosztorysu, który podlicza w równym stopniu koszt surowców jak też i nakładu pracy. Zawsze powinno się dołożyć do takiej wyceny jakiś nadprogramowy procent na nieprzewidziane bądź błędnie oszacowane wydatki, bowiem takie zawsze mogą wyniknąć w trakcie realizowania takiego typu czynności.

instalacja elektryczna

Odrobinę inaczej ma się sytuacja w przypadku zamówień publicznych albo pomiędzy firmami. Fundusze na takie prace są z zasady dokładnie zaplanowane i nie są aż tak elastyczne. Kontrahenci instytucjonalni nie są przecież tak elastyczni jak klienci indywidualni. Kosztorys robót instalacyjnych (zobacz: www.proinwestbud.pl/oferta/kosztorysy-budowlane) musi być w dużo większym stopniu dokładny, a zatem lepiej by było żeby przekazać zadanie opracowania takiego kosztorysu jakiemuś ekspertowi od kosztorysów inwestorskich. Dłuższa praktyka w przewidywaniu szacunków dla celów publicznych pozwoli takiemu kosztorysantowi przygotować opracowanie spełniające jakiekolwiek zastrzeżenia formalne.

Realizator instalacji elektrycznej zostanie później zobligowany do trzymania się takiego kosztorysu co umożliwi na ustrzeżenie się niezaplanowanych nakładów. Gdyby takie zaistniały na wynik pomyłki kosztorysanta to dopuszczalne jest zweryfikowanie i poprawienie kosztorysu.