Wieki temu posiadanie ogrodu było luksusem na jaki pozwolić mogli sobie jedynie bardzo zamożni ludzie oraz arystokracja. Inne kręgi społeczeństwa nawet o ile miały jakiś mały kawałek ziemi to korzystały z niego prawie wyłącznie do uprawiania roślin, które mogły służyć za pożywienie. Jeśli były to niewielkie grządki wokół domu to rosły na nich jedynie jarzyny oraz owoce ponieważ sadzenie roślin ozdobnych było wtedy uważane za pozbawione jakiegokolwiek sensu. Ale wraz z bogaceniem się społeczeństw uległy rozmyciu rozbicia na kategorie społeczne, a to co było wcześniej uważane li tylko za przynależne wyższym klasom społeczeństwa „trafiło pod strzechy”.

ogród

Ludzie w oczywisty sposób pragną naśladować tych, których uważają za stojących ponad nimi, powtarzając ich zwyczaje oraz tryb życia. Posiadanie swego ogrodu o profilu rekreacyjno-ozdobnym stało się również symbolem awansu społecznego. Przemiany w strukturze zawodowej i postępujące ograniczenie czasu pracy miały także wpływ na to iż ludzie mieli więcej czasu na zaangażowanie się swoim zamiłowaniami, zaś zajmowanie się pracami ogrodowymi jest na tyle relaksującą czynnością iż pozwala odprężyć się po skończonym dniu monotonnej pracy w przemyśle czy usługach.

O ile wszak robotnicy najemni pracujący na etacie mają z reguły mnóstwo czasu by zajmować się własnymi przydomowymi ogrodami to ludzie należący do wyższych warstw (przedsiębiorcy, lepiej opłacane wolne profesje i inni) pomimo dysponowania większymi i wspanialszymi ogrodami nie mogą lub nie chcą zajmować się nimi na własną rękę. Dla wielu spośród nich mogłaby to być także czynność uwłaczająca ich godności, dlatego zlecają oni tworzenie i pielęgnację ogrodów profesjonalnym przedsiębiorstwom ogrodniczym. Prace ogrodowe realizowane przez podobną firmę mają już znamiona fachowości i przyczyniają się także do ogólnie pojętego wzrostu ekonomicznego.

Zawodowi ogrodnicy dysponują rzecz jasna także szerszą wiedzą fachową o roślinach i podstawach ich pielęgnacji, potrafią perfekcyjnie rozplanować ogród obsadzając go optymalnymi typami roślin zachowując harmonię oraz wybierając je według najlepszego klucza. Zwłaszcza atrakcyjnymi roślinami w rodzimych ogrodach są krzewy zasłaniające przestrzeń ogrodu od widoku z ulicy aby dać mieszkańcom nieco prywatności. Do takich roślin zalicza się szybko rosnące żywotniki stosowane na żywopłoty, pnącza, rododendrony oraz azalie. Duża skala ich odmian umożliwia dobranie roślin, które pasują gustom właścicieli ogrodów ale także są dobrane do warunków glebowych, nasłonecznienia i mikroklimatu.