Ludność zamieszkująca województwo śląskie kwateruje nie tylko na osiedlach bloków mieszkalnych lecz także w wolno stojących domach jednorodzinnych, z jakich spora część liczy sobie po kilka dekad (albo i więcej) i została wybudowana jeszcze według dość staromodnych metod budowlanych, a szczególnie notorycznie ze stosunkowo wątpliwej jakości surowców budowlanych jakie były wtedy do zdobycia. Wiele tych domów jest rozsianych po całym terenie województwa śląskiego.

Gdy ich właściciele zaczynają planować renowację takiego budynku to niezmiernie powszechnie wybór pada na odnowienie kuchni bądź też łazienki albo otynkowanie i ocieplenie domu, ale nadzwyczaj mało kto pod uwagę bierze komin. Zaś jest to niesłychanie lekkomyślne i beztroskie nastawienie. Gros z domów budowanych jeszcze w latach 60-tych 70-tych albo 80-tych to domy podpiwniczone, bez osobnego pomieszczenia na kotłownię. Kocioł centralnego ogrzewania umiejscowiony jest zwykle w piwnicy a komin znajduje się pośrodku domu.

Czego można się spodziewać w przypadku gdy taki nie remontowany latami komin kiedyś zacznie pękać (a skoro na zewnątrz wydostają się przez niego z kotła różne groźne substancje chemiczne, w zestawieniu z szokami termicznymi może w końcu i do tego dojść)? Wówczas wszelakie niebezpieczne dla życia domowników gazy zaczną docierać do środka budynku wywołując zagrożenie dla żyjących w nim ludzi, a można znaleźć pośród nimi tak szkodliwe dla życia substancje jak tlenek węgla, jaki może powstawać gdy w piecu centralnego ogrzewania brak tlenu do zupełnego spalenia opału. Bez dwóch zdań renowacja komina jest obowiązkowa nim dojdzie do tej przykrej okoliczności.

By sprawdzić jaki rodzaj renowacji jest niezbędny najpierw można opuścić do wnętrza kanału dymowego specjalistyczną sondę (z kamerą), jaka pokaże nam poziom uszkodzeń. To pozwoli określić firmie kominiarskiej jakiego rodzaju zabiegi zaradcze są niezbędne do wykonania. Najczęściej wykorzystywane formy naprawy komina to uszczelnianie przewodu kominowego specjalną substancją doszczelniającą. Taka czynność nazywana może być także tynkowaniem odśrodkowym albo szlamowaniem. Można ukończyć ją w ciągu jednego dnia roboczego, a poprzedzona jest ona całkowitym mechanicznym czyszczeniem komina do gołej cegły. W następnej kolejności przewód kominowy zostaje wytynkowany od wewnątrz a jakiekolwiek ubytki w cegłach, z których wykonany jest komin i spoiwie je łączącym zostają zatarte. Podobna technika doszczelnienia komina jest wybitnie nieinwazyjna.