Coraz bardziej systematycznie dociera do naszych uszu, iż coraz to nowe miejscowości w Polsce podejmują różnorakie zabiegi w celu przeciwdziałania dylematowi smogu, który występuje w wielu polskich miastach, bynajmniej nie takich najbardziej wielkich. Głównym bodźcem powstawania smogu w trakcie okresu grzewczego jest ewidentnie emisja dymu oraz pyłów z domowych kotłowni. Niestety w nadzwyczaj znacznej liczbie polskich domów do tej pory stosuje się piece grzewcze starego typu, które wypuszczają gigantyczne ilości niebezpiecznych substancji do powietrza.

Zrozumiałe musi być, iż nie każdy posiadacz budynku ma możliwość podłączenia się do miejskiej sieci grzewczej, zakładając iż w określonym mieście taka w ogóle jest. Również przewody z gazem nie są doprowadzone w dowolne miejsce, dylemat tyczy się przede wszystkim maleńkich miejscowości oraz budynków położonych na uboczu, do których doprowadzenie rur z gazem mogłoby być nierentowne. Pod debatę podchodzi również sama opłacalność ogrzewania gazem. Nie może nas zadziwiać, iż nie każdego na to stać, analogicznie jak na ocieplenie budynku aby grzanie gazem było intratne. Fundamentalne działania nawiązujące do walki ze smogiem skierowane są więc na projekty wymiany kotłów węglowych na nowsze.

piecZakupienie najnowszego kotła C.O. piątej klasy wcale nie jest niewiele znaczącym wydatkiem. Piece te są strasznie drogie, więc alternatywa dofinansowania zakupu tego rodzaju kotła przez gminę jest ogromną ulgą dla wielu polskich rodzin. Kłopot pokazuje się kiedy chce się podpiąć tego rodzaju piec w starym obiekcie, z równie starym kominem. Archaiczne kominy dobrze zaliczały test z kotłami C.O. przestarzałego pokroju, jednak w nowych piecach piątej klasy temperatura spalin jest znacząco niższa, przez co w przewodzie kominowym pokazuje się wilgoć. Doprowadza to do tworzenia się zacieków w kominie, a okazyjnie wprost na ścianach wewnętrznych domu.

Najwłaściwszym wyjściem w sytuacji kiedy pragnie się zamontować nowomodny piec do starszego przewodu kominowego jest montaż w kominie wkładu kominowego. Najwydajniejsze pod tym względem są ceramiczne wkłady kominowe. Lecz żeby można było przymocować podobny wkład w kominie potrzebne może być wyfrezowanie komina. Frezowanie przewodów kominowych robi się w tym celu by powiększyć średnicę otworu w środku przewodu dymowego. Jest to potrzebne aby udało się włożyć do wewnątrz wkład kominowy. Na pewno koszt przeprowadzenia podobnego zabiegu może być wiele mniejszy niż rozbiórka komina oraz wzniesienie nowego, który byłby dostrojony do pieców piątej klasy.

Przebieg frezowania przewodu kominowego polega na skrawaniu cegieł przewodu kominowego od wewnątrz. Można to przeprowadzić dwoma sposobami, zależnie od tego w jakiej kondycji jest komin. Jednym ze sposobów na frezowanie kominów jest metoda polegająca na opuszczeniu do wnętrza przewodu kominowego specjalistycznej frezarki z przymocowanymi łańcuchami. Frezarka do przewodów kominowych obraca się nadzwyczaj szybko, zaś wraz z nią łańcuchy, które odłupują odłamki cegły. Innym rozwiązaniem jest skorzystanie z frezarki do kominów z diamentowym frezem. Otwór powstały w ten sposób będzie gładszy. Dodatkową korzyścią z frezowania komina jest pozbycie się wszelkich zanieczyszczeń z wnętrza kanału przewodu kominowego, które zgromadziły się tam przez lata eksploatacji.

Frezowanie przewodów kominowych jest w 100% pewne dla konstrukcji przewodu kominowego. Da się zrealizować frezowanie komina bez względu na jego nachylenie. Cokolwiek co zostanie odłupane podczas frezowania przewodu kominowego upada w dół i da się wydobyć cały gruz przez wyczystkę na dole komina. Tym rozwiązaniem da się bezproblemowo rozszerzyć średnicę komina do ⅓ grubości cegły. Później da się zrazu bez przeszkód założyć ceramiczny wkład kominowy oraz podłączyć nowiuteńki kocioł.