Nikt nie musi być jakimś wyjątkowym entuzjastą projektowania wnętrz, aby odczuwać od czasu do czasu przymus do metamorfoz w swoim otoczeniu. Nie stanowi niczego zaskakującego, iż po jakimś okresie czasu wygląd domu może się każdemu nieco znużyć, oraz chce się pewnej modyfikacji. Z powodu tego, że zbliża się do nas jesień i już coraz to prędzej zapada zmrok, skupię się na oświetleniu jako elemencie ozdobnym, jednakże nie byle jakim oświetleniu, lecz konkretnie na latarniach.

Każdy kto dostrzega mody w aranżacji pomieszczeń zdążył już na pewno pojąć, że od kilku lat latarnie zdobywają szturmem famę jako detal ozdobny w naszych mieszkaniach. Nie wiem szczegółowo z czego to wynika, oprócz tego iż latarnie zwyczajnie pięknie wyglądają. Prawdopodobnie to nieokreślona tęsknota za prostym światłem jakie emitują błyski świeczek w latarniach, od jakiego zrazu powoli oduczamy się wymieniając wszelkie żarówki w domku na ledowe. Tysięcy lat ewolucji nie można wprawdzie tak prędko nabrać, nadal dla naszych oczu żółtawe światło po zachodzie jest prawdziwsze (a dodatkowo ułatwia zasypianie lepiej niż białe czy niebieskie światło LED’ów, albo ekranów komputerów lub smartfonów).

Mimo tego iż latarnie zazwyczaj oferowane są jako latarnie ogrodowe to wszelako perfekcyjnie sprawdzają się one wewnątrz apartamentu. Przesiew jaki jest w handlu dogodzi każdemu, zarówno takim ludziom, którzy poszukują czegoś współczesnego (dla nich adresowany jest szeroki przesiew latarni metalowych), jak i takich jacy wyszukują bardziej klasycznych wzorców (przedkładane są mnogie gatunki latarni z drewna). Latarnia może być piękną ozdobą stołu w trakcie szykownej wieczerzy, ale również gdy w trakcie dnia, kiedy nie przyświeca w niej światło, może być wyśmienitym detalem dekoracyjnym. A jeśli tęsknisz od czasu do czasu za niesamowitą romantyczną kąpielą to wynieś swoje latarnie do łazienki. Podpalenie świeczki w latarni może być o wiele bardziej wygodne niż rozstawienie w całej łazience świec luzem – nie będzie po tym tyle porządkowania.